www.irskyvlkodav.com
Copyright © 2009, web design, admin Daniela Mrázová  email    
( Všechna práva vyhrazena / All Rights Reserved )
Štěňátka Dar amhantar
UBYTOVÁNÍ A VÝCHOVA štěňátka u nás
První tři týdny života tráví naše štěňátka ve své bedničce v klidné části domu. Společně se svojí matkou mají  z naší strany maximální péči a dohled 24 hodin denně.
Později, až otevřou oči a začnou chodit, mají přístup do venkovní ohrádky a pod dozorem i na celou zahradu.
Pokud to počasí dovolí mohou si tak sami vybrat, zda chtějí být raději doma či venku a lépe se tak učí čistotnosti.
Do 7 týdnů věku štěněte probíhá tzv. "období vtiskávání", které je pro budoucí vyrovnanost povahy psa stejně důležité jako období socializace. Toto období prožívají štěňata u chovatele, proto je velmi důležitý správný výběr starostlivého a znalého chovatele. V tomto období se začleňuje štěně do hierarchie a  učí se, jak se chovat k ostatním psům (sourozencům). Velmi důležitý je i kontakt a vliv matky - feny. My v této době štěňátkům poskytujeme co nejrozmanitější prostředí s různě barevnými, velkými a zvukově zajímavými podněty. Štěňata by měla také v tomto období přijít do velmi častého a úzkého kontaktu s lidmi různého věku. Proto od 3. týdne věku štěňat povolujeme návštěvy zájemců a zveme "mazlící" pomocníky :-). Je-li chovatelem období vtiskávání správně pojato, je štěněti dán důležitý základ vyrovnaného chování k okolí a také bezproblémový přechod do nové rodiny. Toto se nám úspěšně daří, protože žádné z našich štěňat nemělo se změnou prostředí větší problémy.Dále vše záleží na socializaci a výchově (příp. výcviku) u nového majitele. :-)
Mezi 7-12 týdnem prochází štěně nejintenzivnějším "obdobím socializace".
Jedná se o období, které ve větší míře ovlivní chování daného jedince v následujícím životě a zdůrazní jeho osobnost. Období socializace probíhá z velké části již u nových majitelů.

NOVINKY
O NÁS
NAŠE FENY
- Blondy
- Grian
- Birte
- Arien
VZPOMÍNÁME
ŠTĚŇÁTKA
ODCHOVY
AKTIVITY
ČLÁNKY
GALERIE
ODKAZY
KONTAKT

NAPIŠTE NÁM
CO SI OD NÁS SPOLEČNĚ SE ŠTĚŇÁTKEM ODVEZETE
- kupní smlouvu - spolu se štěňátkem obdržíte kupní smlouvu, kde je přesně napsané, jaké štěňátko si berete, kolik za něj zaplatíte, co všechno jste se štěňátkem obdrželi a také Vaše a moje povinnosti.
- očkovací průkaz (Pet passport) - zde je zaznamenané první očkování a odčervení + další schéma očkování a odčervení
- průkaz původu (PP) - každé (!) naše štěně má svůj průkaz původu.„Nadpočetná“ štěňata neexistují, v ČR dostane průkaz původu KAŽDÉ štěně. Proto prosím u nás nepožadujte „bezpapírová štěňata“. viz. Na internetu je možné najít mnoho článků, které pojednávají o rizicích koupi psa bez PP. Přečíst si je můžete například ZDE, nebo ZDE, nebo ZDE
- „papíry rodičů“ - obdržíte kopie průkazu původu, kopie zdravotních vyšetření, zkoušek a šampionátů
- zápis z kontroly vrhu - dostanete kopii zápisu z kontroly vrhu provedené kontrolorem vrhu, kde si můžete přečíst všechny problémy daného vrhu a později je dál využít v chovu
- denní program - rozpis krmení a denních návyků štěněte, které je vhodné po příchodu do nového domova alespoň pár dnů dodržovat a až později zavést vlastní režim
- výbavička - vodítko, obojek, hračku, hadřík s pachem matky a sourozenců, CD (DVD) s fotkami a videem,
- bašta na první dny - štěňátka, která budou dále krmena masem, dostanou balíček vitamínů a doplňků + zamražené krmení na první dny v novém domově
- bašta na první dny - štěňátka „granulová“ dostanou granule na první dny v novém domově + vitamíny a kloubní výživu
- návod - příručka Já štěně (návod k použití), která obsahuje vše co o štěňátku potřebujete vědět - výchova, zdraví, krmení...(© Kateřina Novosádová-Manwë kennel, Daniela Mrázová-Dar amhantar)

CENA ŠTĚNĚTE
Cena štěněte, i když může být značná, je ten nejmenší výdaj, který za život psa dáte.  Pro velmi hrubou orientaci v cenách jednotiivých plemen může sloužit článek ZDE. V naší chovatelské stanici stanovujeme cenu dohodou, dle kvalit daného jedince. Rezervační poplatek (záloha), který Vám zajistí, že vybrané štěňátko bude už jen a jen Vaše a nám jistotu, že štěně těsně před odběrem neodřeknete, je min. 25% ceny štěněte.

ZDRAVÍ
Toto je pro nás velmi důležitý bod a mezi ostatními kritérii ho při výběru rodičovského páru stavíme na první místo. Pečlivě procházíme rodokmen a snažíme se dle dostupných informací vyloučit dědičné choroby. Před krytím provádíme všechna potřebná vyšetření. Díky těmto předpokladům a také pečlivou péčí a přirozenou stravou se snažíme o to, aby štěňátka, která od nás odchází byla 100% :-).
Štěňata jsou v pravidelných dvou týdenních intervalech odčervována až do věku min. 12-ti týdnů.V 6-7 týdnu jsou štěňata očkována kvalitní kombinovanou vakcínou proti psince, parvoviróze, leptospiróze a coronaviru. Štěňátka jsou zkontrolovaná veterinářem a kontrolorem vrhu.
V 6-7 týdnu jsou načipována a v 9 týdnu si štěňátko můžete odvézt domů.

POVAHA
Vzhledem k velikosti a síle Irského vlkodava je důležité, aby byl dospělý jedinec povahově perfektně vyrovnaný a také vychovaný. Nesmí být bázlivý, ani agresivní ale jak říká standard, jeho chování musí být majestátní, neboť toto je bezpochyby vlastnost, kterou vlkodav okouzluje všechny své příznivce. Velká část práce je na nových majitelích, ale my si na povaze našich štěňátek velmi zakládáme a proto nechováme na jedincích bázlivých ani agresivních a formování povahy štěňátka, dokud je u nás, věnujeme maximum - právě proto že víme jak moc je to důležité.
VZHLED
Z vyjmenovaných parametrů je pro nás
, při výběru chovného páru, vzhled určující až za zdravím a povahou, samozřejmě při zachování standardu IW . Mám pocit, že v dnešní době se objevuje stále více příliš těžkých a masivních psů, kteří by jistě nebyli schopni plnit poslání ke kterému byli vyšlechtěni. Měli by mít tolik síly, rychlosti a vytrvalosti, aby byli schopni skolit jelena. Takže i přes to, že vlkodav je v dnešní době již "jen" úžasný společenský pes, vybíráme rodičovský pár tak, aby při dodržení standardu ještě připomínal chrta a aspoň teoreticky byl schopen výše uvedeného :-).  

KRMENÍ štěňátek
Všichni naši psi, a tak i matka, jsou krmeni syrovou stravou BARF - tedy syrovým masem, kostmi a zeleninou - která je pro psy nejpřirozenější, je čerstvá a prostá veškerých konzervantů, umělých vitamínů apod.
Štěňata jsou do 2-3 týdne výhradně jen kojena, případně dokrmována štěněcím mlékem. Od třetího týdne začínáme přikrmovat kašičkou z mletého kuřecího, nebo hovězího masa se zeleninou. Maso (na rozdíl od obilovin, které jsou často obsaženy v různých kašičkách nebo granulích) je  štěněcí žaludek schopen nejlépe strávit a my tak vytváříme základ pro pozdější bezproblémové trávení. Postupně přidáváme různé druhy masa, kostí (zpočátku mleté), vnitřností a zeleniny. Z mléčných výrobků štěňata dostávají domácí jogurty, tvaroh....se žloutky, medem či ovocem.
Protože vím, že ne všichni nový majitelé budou chtít pokračovat v krmení čerstvou potravou, jsou štěňátka navykána i na kvalitní granule. Tak aby byla při odchodu do nových domovů zvyklá baštit vše. Pokud se ovšem rozhodnete zkusit krmit své štěně lépe, a to potravou pro něj přirozenou, tedy čerstvým syrovým masem a zeleninou, budu jen ráda a s krmením se Vám budu snažit vždy maximálně pomoci.

CO OČEKÁVÁME OD VÁS
- očekáváme především to, že jste si koupi dobře rozmysleli a máte alespoň základní vědomosti o plemeni - jaká je jeho povaha a specifika, co vyžaduje. Pokud se s plemenem teprve seznamujete, rádi Vám pomůžeme.
- protože IW je pes velmi kontaktní, který potřebuje pro svůj správný vývoj a život mít svou smečku (rodinu) kolem sebe, neprodáme štěně do kotce na zahradu. Odpověď na to, zda může žít vlkodav v bytě je dle mého názoru - ANO, ovšem za dodržení podmínek, které jsou uvedeny v tomto článku:  Pes v bytě se může mít lépe, než jeho kolega na dvorku. Častým případem jsou i zájemci, kteří si myslí, že klíčem ke spokojenému psovi je velká zahrada. Těm bych doporučovala přečíst si zase tento článek: 
Zahrada nenahrazuje procházku .
- vyžadujeme alespoň jednu osobní návštěvu před odběrem, abych já mohla poznat Vás a stejně tak Vy nás, naše psy a prostředí, kde štěňata vyrůstají.
- osobní odběr štěněte je samozřejmý, nepošleme štěně vlakem nebo nebudeme předávat někde na parkovišti či benzínce!
- kontakt s Vámi - budeme velmi rádi, pokud budete mít zájem udržovat s námi kontakt a informovat nás jak o všech pokrocích a radostech, tak i o problémech, které Vás potkají.

CO MŮŽETE ČEKAT OD NÁS
- veselé, zdravé a plně socializované štěně (jak jen to do věku 9-ti týdnů jde)
- radu a pomoc kdykoli budete potřebovat - tzv. "chovatelský servis" -  zahrnuje například společné řešení zdravotních problémů, problémů s výchovou, pomoc při výstavách, coursingu, svodu mladých, uchovnění, případném chovu, dále je pro nás samozřejmostí pomoc s úpravou srsti
- stálý kontakt, pokud o něj budete stát -  a to nejen na výstavách, cousinzích, nebo jiných "společenských" akcích, kterých se zúčastníme, ale naše dveře Vám budou stále s radostí otevřené.
odchovy Dar amhantar
Dar amhantar jsou štěňátka veselá, zdravá a plně připravená na život v nové rodině. Doufáme, že Vám budou dělat jen radost a naší chovatelské stanici dobrou vizitku