www.irskyvlkodav.com
 
Copyright © 2009, web design, admin Daniela Mrázová  email    
( Všechna práva vyhrazena / All Rights Reserved )
Do nového roku 2012 přejeme všem hodně štěstí, úspěchů, radosti a hlavně zdraví pro dvounohé i čtyřnohé :-)
O vánočních svátcích jsme:
.. lenošili...

.. lenošili...

... chodili na procházky ...

... chodili na procházky ...

.. řádili ..

.. řádili ..

a prostě si užívali volna

a prostě si užívali volna

7.1.2012
V lednu měly všechny holky hárat a proto jsme neplánovali žádné akce, výstavy ani coursing. A volno jsme využili na přípravu našeho plánovaného vrhu C.
Otce vrhu jsme měli vybraného a domluveného již delší dobu a nyní nastal čas vyladění podrobností a aktuální kontrolu kondice psa. Proto jsme začátkem ledna vyrazili do Uničova.

Newton byl samozřejmě v perfektní formě. Naprosto nás okouzlil svojí neuvěřitelně přátelskou  povahou, kterou v domácím prostření naplno projevoval. Nevěřícně jsme pozorovali jeho neutuchající temperament a neuvěřitelnou pružnost a hbitost, s kterou zdolával překážky na zahradě, když hlídal u plotu. Nemohli jsme se nabažit mazlení jeho krásného dokonale svalnatého těla a mohutné hlavy.
Newton Olivius Surycan

Newton Olivius Surycan

NOVINKY
O NÁS
NAŠE FENY
- Blondy
- Grian
- Birte
- Arien
VZPOMÍNÁME
ŠTĚŇÁTKA
ODCHOVY
AKTIVITY
ČLÁNKY
GALERIE
ODKAZY
KONTAKT

NAPIŠTE NÁM
16. a 18.1.2012
proběhlo krytí naší princezny Birte -Birte Brid Dar amhantar a plavého krasavce Nata - Newton Olivius Surycan
Krytí probíhalo přirozeně a Birte i Nat si navzájem padli do oka. Birte byla s "naším" výběrem jejího prince velmi spokojená :-) a po tom, co ho prověřila pořádnou honičkou po zahradě, krásně sama držela. Natovi se Birte líbila natolik, že o tom musel povídat několik dní všem sousedům. No prostě dle slov jeho páníčků " vyl jako šakal" :-) .
štěňátka od nás obecně
Vrh C
Video z krytí
14.2.2012 - Slavíme - byla potvrzena březost Birte a budeme mít štěňátka26.2.2012 Birte je březí 42 den  a štěňátkům osifikuje kostra a prsty
překážková dráha v obýváku :-)
5.3.2012 Birte je březí 50 dní, baští víc a několikrát denně  (z toho je velmi šťastná) a na procházkách už díky zvětšujícímu se bříšku moc neběhá (z čehož tedy vůbec šťastná není :-) ). Budoucí štěňátka již mají 75% svojí velikosti a přes břišní stěnu je cítit jejich pohyb (což zase mne dovádí k záchvatům štěstí a nadšení)
obecné informace o štěňatech Dar amhantar
informace o vrhu C
9. - 11.3.2012 Birte je již 55 dní březí a opravdu pěkně se zakulacuje. Od začátku březosti již přibrala neuvěřitelných 16kg a vyfunět schody k nám nahoru na mazlení a večerníček pro ni začíná být čímdáltím větší problém.
My dvounožci jsme o víkendu pracovali na přípravě porodny a holky nám po svém pomáhaly - pletly se pod nohy, všechno kradly a všude musely strčit svoje všetečné čenichy. Nakonec je to přestalo bavit a mlaďošky se pustily do hlodání čerstvých kostí a Blondie na to vše dohlížela :-) .
s kosti 1
s kosti
Blon hlida


16.11.2012 - 61 den březosti. Termín narození štěňátek se blíží, ale Birte vypadá, že ještě zdaleka nic nechystá. 
Péťa na procházce rozdává jablíčka
12.3.2012 porodna je připravená, vše nakoupené a my s Birte si zvykáme na nové prostory, kde strávíme společně příští týdny :-)
porodna


malá ukázka toho co papá naše těhulka
snídaně - kuře, mrkev,řepa,salát rýže a mořs.řasy

snídaně - kuře, mrkev,řepa,salát rýže a mořs.řasy

obídek - banán,jablíčko,mrkev,vločky,tvaroh,podmáslí,bylinky

obídek - banán,jablíčko,mrkev,vločky,tvaroh,podmáslí,bylinky

svačinka - kuřecí stehýnko a jablíčko

svačinka - kuřecí stehýnko a jablíčko

večeře - celá ryba, játra,brokolice,čínské zelí

večeře - celá ryba, játra,brokolice,čínské zelí


17.3.2012 Bonitace WDK Vysoká, rozhodčí pí. M.Růžičková
S Birte jsme se domluvili, že rodit dnes ještě nebude, hlídání svěřili našemu porodnímu asistentovi - tatínkovi a vyrazili podpořit naše štěňátka z vrhu A a B na bonitaci. Bonitace se konala v krásném prostředí nedaleko Kutné Hory, byla spojená s klubovým coursingem WDK a sešlo se rekordní množství vlkodavů. Všichni "naši" byli uchovněni a dopadli velmi dobře.

Z vrhu A přijela Arien a jí i jejímu pánovi to moooc slušelo :-). Bonitační kód Arien je 00001b0001c00000 , je plnochrupá, skus nůžkový a měří 87cm.
Brenna bylo potřeba před bonitací trochu upravit. Bonitační kód Brena je 00001b0001c01d1a0 , je plnochrupý, skus nůžkový a měří 93cm.
Darečekův bonitační kód je skoro bez vady 00001c000000000 , je plnochrupý, má nůžkový skus a měří 88 cm. Dareček kromě bonitace absolvoval i jedno kolo coursingu a báječně mu to šlo. Svoji matku nezapřel :-)
Arien, Bren, Grian a Dar

Arien, Bren, Grian a Dar

Grianka na coursingu

Grianka na coursingu

... a ještě neodolám přidat další fota. Grian běžela 1 kolo klubového coursingu WDK a byla skvělá. Na druhé kolo jsme nečekali, protože jsme pospíchali domů za Birtinkou.
18.3.2012 se nám narodilo 6 štěňátek. Máme 2 plavé kluky, 1 plavou a 3 žíhané holky.
Porod proběhl bez komplikací a trval 13 hodin. Narozená štěňátka byla váhově velmi vyrovnaná a průměrně vážila 650g. Žádné ze štěňat nemá paspárky, ani zálomek na ocásku. Birte je vzornou a velmi obětavou matkou a společně se štěňátky velmi dobře prospívají.
Fotky z porodu a 1 týdne jsou v "galerii na rajčeti" a jsou roděleny tematicky na
"šťastnou rodinku"                                      "roztomilé čumáčky"   a                            "oblíbené polohy"

23.3.2012 štěňátka rostou jako z vody. Ani jsme se nenadáli a už mají dvojnásobek svoji porodní hmotnosti.
Na stránce vrhu C máme fotky jednotlivých štěňat.

24.3.2012 naše Blondie (matka vrhu A) oslavila 7. narozeniny.
Protože bylo krásné jarní odpoledne, oslavila je s elánem a temperamentem sobě vlastním - skokem do rozvodněné řeky. Jen kousek chyběl tomu aby odplula do moře ;-) . Naštěstí jsme ji vylovili, na nepřístupný břeh vytáhli a Blondie si tak mohla večer pochutnat na svém narozeninovém dortu :-)
Také ABU - Greystone The Bequest of Celtic (otec vthů A a B) dnešní den oslavil narozeniny. A to 8. Gratulujeme a přejeme mnoho dalších let.
blondie 7 let 1


1.4.2012 našim štěňátkům je 14 dní.
Konec druhého týdne byl pro štěňátka plný nových věcí. Začali se jim pomaličku rozlepovat očička a  ouška a začali zkoušet svoje první krůčky. Pokusy o to postavit se a chodit jsou velmi komické, protože ve všech případech zatím končí pádem buď po nárazu do boku porodní bedny, nebo do sourozence a nebo prostým zamotáním si všech těch svých nožiček.
Birte má dostatek mlíčka, takže nijak uměle nedokrmujeme a na mrňouscích je kvalitní maminčina strava vidět a ve 14 dnech váží přes 2kg.
fotogalerie z 2.týdne je tentokrát rozdělena podle oblíbených činností našich bucifálků na :
volání maminky ,                          papání ,                                     spinkání a                                        mazlení
8.4.2012 od narození štěňátek uplynuly 3 týdny a ani tento týden nebyl chudý na novinky. Právě naopak.
Tento týden byl ve znamení otevírání očiček. Štěňátka s napůl rozlepenýma očkama nevypadají příliš inteligentně :-) a proto je neuvěřitelné, že koncem týdne na nás koukalo 6 párů jiskřivých očiček a naši bucifálci se konečně začali podobat malým pejskům. Zdání bystrosti v očičkách ale klame a štěníci ještě stále dobře nevidí, protože většina jejich výzkumných výprav končí nárazem do stěny bedny a maminku s cecíky, připravenými ke kojení, hledají snad beznadějněji než když byli slepí.
S tím, jak se bucifálkům otevřela očička přišla i touha objevovat svět a tím i chodit
Učili se i další věci - sedět, čůrat a kakat bez maminky, mocně vrčet na sourozence a vztekat se, když je někdo ruší u cecíků. Krom vrčení a štěkání měla největší úspěch nová dovednost v zívání - tu trénovali opravdu poctivě. :-)
No a samozřejmě stálým evergreenem je volání maminky, nebo prostě nějakého jídla a taky spinkání.
fotogalerie z 3. týdne je tentokrát rozdělena na otevírání očiček, trénink chůze, volání na maminku, oblíbené zívání a to ostatní podstatné ;-)


15.4.2012 naši štěníci mají 4 týdny
maminka Birte měla dostatek mléka a proto jsme začali přikrmovat masíčko až začátkem 4. týdne. Ze zpestření stravy měli bucifálkové obrovskou radost a papání z mističek jim šlo hned bez trénování na jedničku. Nakonec si vždy pro jistotu zavolali ještě maminku a pak spoookojeně usnuli.
Fotogalerie (jak baštíme z mističek a od maminky).
Největší novinkou 4. týdne byla nová zbraň - ZUBY. Nenechte se mýlit následující fotka není nevinné zívání, ale demonstrace nové hrozivé výzbroje .....
... kterou se štěníci rozhodli používat všude kde se dá, aby se zjistilo co umí. Testovali sourozence, paničku, oblečení a vše v dosahu na nebohé zahrádce. Nakonec se rozhodli, že nejlepší k okusování je panička, dobrovolný pomocník - tatínek a návštěvy - jsou totiž měkké a krásně piští (krom tatínka, ten bručí :-) ). Takže návštěvy .... těšte se :-D .
Jo a abych nezapomněla, konečně se umoudřilo počasí a my jsme mohli vypustit tu naši zubatou bandu ven na zahradu. Štěníci byli šťastní a okamžitě se pustili do úprav zahrady. Já byla také šťastná a pustila jsem se do focení. Výsledek našeho snažení je zde ve fotogalerii.
22.4.2012 5. týden života štěníků byl ve znamení her, zkoumání a úprav zahrady, ochutnávání nových druhů papání, ale hlavně ve znamení socializace. Ta spočívala v poznávání nových lidí, dětí, věcí a zvuků. A protože štěňátka poznávají nové věci nejraději a nejdůkladněji pomocí zoubků, byla to pro návštěvy občas adrenalinová zábava :-) . Děkujeme moc všem, kteří přišli a nechali se okousat. Odměnou jim byla i nějaká ta něžná pusinka a pomuchlání si heboučkých voňavých kožíšků.
Fotogalerie - odvážné  návštěvy :-)

Na celý víkend přijela i "naše" Arien se svou lidskou smečkou. Arien hned poznala zahradu, kde vyrůstala, chovala se jako doma, do naší smečky naprosto pohodově zapadla a pěkně si to užívala. Ještě bych chtěla poděkovat Petrovi a Madlence za milou společnost a intenzivní pomoc při rozmazlování štěníků :-).
Kromě okusování návštěv se ještě štěníci naučili běhat ven z bedničky na čůrání, papat z velké štěníkovské misky a lovit pískací prase ( z čehož mají všichni naši sousedi velkou radost :-) ). Největším objevem tohoto týdne byly v bedýnce uklizené kosti velkých holek. Ty je naprosto nadchly a staly se velmi oblíbenou zábavou, kterou nesmějí při každé návštěvě zahrady vynechat.
Fotogalerie - zase venku - objev kostí
Štěňátka mají jména vrh C jména
Stejně jako u vrhu A a B jsem zvolila inspiraci keltskou a irskou tematikou. Jména štěňat jsou volena tak, aby svého nositele charakterizovala a odrážela svým významem jeho povahu, nebo vzhled. Význam jednotlivých jmen a někde i nutná výslovnost je společně s větším množstvím fotek na jednotlivých stránkách štěňat (zobrazí se po rozkliknutí fotky štěněte, nebo jména).

29.4.2012 štěňátka mají 6 týdnů a protože nám přeje počasí, tak jsou štěňátka maximálně venku a trénují svaly a šikovnost při společných hrách. Také pokračujeme v jejich socializaci a zvykáme je na nové lidi různých věků a energií. To se štěňátkům moc líbí a každou z návštěv pečlivě zkoumají a mají z ní radost. Birtinka pomalu přestává kojit a je ve výborné kondici. Ve fotogalerii můžete vidět jak prohání Grianku
Fotogalerie 1 - návštěvy, ranní honička dospěláků a momentky ze zahrady
Fotogalerie 2 - nedělní řádění na zahradě

6.5.2012 štěňátka mají 7 týdnů a stalo se mnoho nového . Kromě pokračování maratonu "socializačních návštěv", jsou štěňátka poprvé naočkovaná, očipovaná a proběhla u nás dobrovolná kontrola vrhu, jíž jsme prošli na jedničku s hvězdičkou: kondice štěňat i feny - výborná; podmínky odchovu vynikající; vrh - pěkný, vyrovnaný.
Tento týden našly nový senzační domov další dvě ze štěňátek. Pan modrý - Conroy - bude volaný CON a bude se stěhovat do Slaného. A slečna červená - CAILÍN - jméno ji zůstane se, odejde do krásné přírody k Lázním Bohdaneč.
Con a část jeho nové rodiny
Cailín a její nová rodina
Na návštěvu přijela Blaithín s celou svoji lidskou smečkou
Také páníci od "našeho" Brena se přijeli podívat. Sice bez Brenoše, ale zato s novým přírustkem do rodiny. No a Birtince se moc líbili :-)
Jedno z posledních kojení "zubatých miminek"
Také jsme se pokoušeli fotit štěňátka v postoji - na to co z toho vzniklo se můžete podívat na stránkách jednotlivých štěňátek.
(dostanete se na ně i tak, že "rozkliknete" "tlamičky" na nížeuvedené fotce ;-) )
Fotogalerie ze 7 týdne - boj s křidélky, poslední kojení, milé návštěvy, noví páníčci a opět momentky ze zahrady s celou smečkou13.5.2012 Blondie je babičkou
ve spojení s fenkou ARVENA Castaway se narodily po našem Kerbíkovi (Artan Cerberus Dar amhantar) 2 krásní silní žíhaní kluci.
18.5.2012 - Abu - WORLD VETERAN WINNER 2012
Otec našich vrhů A a B a dědeček vrhu C ABU - Greystone the Bequest of Celtic - se stal ve svých 8mi letech na světové výstavě v Salzburgu nejlepším veteránem IW. Moc gratulujeme a přejeme jeho potomkům přinejmenším podobné úspěchy a hlavně stejně pevné zdraví a elán do života.
pes_veteran_Greastone


13.5.2012 štěňátka mají 8 týdnů
a nastal ten smutný a zároveň radostný čas odchodu do nových domovů. Snažili jsme se na toto štěňátka připravit co nejlépe a první dny v nových rodinách ukáží jak se nám to povedlo.

Jako první odešel náš modrý elegán Conroy - CON. Čekala ho dlouhá cesta až do Slaného, do báječné rodiny zkušených "pejskařů" .
Podle zpráv nových páníčků cestu i aklimatizaci v novém domově zvládl na jedničku a je šikovný. úžasný a v pohodě - jak jinak ;-) .
fotogalerie - 8. týden
více fotek Cona z jeho nového domova
CON a jeho nová rodina
18.5.2012 odchod Cailín do nového domova
dnes odjela do nového domova naše slečna červená CAILÍN . Zprávy, které jsme dostali od její nové senzační rodiny, která žije u Lázní Bohdaneč, byly krásné. Naše holčička zvládla v pohodě cestu autem i seznámení se se svým novým domovem, kde si velmi rychle zvykla a neztratila nic ze svého apetitu (Cailín, stejně jako Con, má obrovské štěstí a její pánové pokračují v krmení přirozenou čerstvou negranulovanou stravou) a veselosti.  Neodolám a níže zařadím pár řádků z emailové korespondence s Cailíninou rodinou. Protože, když
chovatel (já :-) ) předá pečlivě vybrané rodině, která je na nového člena dobře připravena, štěňátko, které je také maximálně připravené na cestu do velkého světa a všechno se takto krásně povede, je to krásný hřejivý pocit u srdíčka :-) z dobře odvedené práce .
" ... Cailín jsem udělala pelíšek před krbem, abysme na ni dobře viděli a ona na nás. Několikrát jsem jí zopakovala, že to je její místo a že si tam má lehnout. Budete se divit, ale ona to chápe a dnes, kdy u nás spala již druhou noc, naprosto bez problémů zvládá ležet na svém místě ....
.... Jinak chci říct, že Cailín je naprosto úžasná, inteligentní. Viděla jsem to tu první noc na tom povelu Místo. Ukázala jsem jí to několikrát, řekla několikrát, lehla jsem si tam s ní a potom kdykoli přišla k nám, tak jsme ji tam vrátili se slovy Místo a bylo to. Pro mě něco neuvěřitelného. Já vím, že Vám to třeba tak nepřijde, ale já měla úžasný pocit.....
.... Dnes ráno nám ještě předvedla souboj s nepřidělanou nerezovou miskou v "Boudě" (jednu má už přidělanou a tu druhou na vodu zatím ne). Koukali jsme na ni s otevřenou pusou, jak taky umí štěkat a bojovat.....
... Teď leží na svém Místě rozvalená u krbu, manžel hlídkuje na gauči a já vedle v pracovně dodělávala nějakou práci. Chodím ji pozorovat, je úžasně krásná ... My jsme z ní pořád stále úžasně PAF...
... Máme ji moc rádi, stala se právoplatným členem naší rodiny. Je majestátná, budí respekt a zároveň je roztomilá, takže ji obdivujeme a milujeme zároveň... "
Cailín s novou rodinou
do profilů štěňátek byly doplněny fotky a povídání o vzhledu a povaze.
Archiv NOVINEK
2009
7-9 ; 10-12
2010
1
-3 ; 4-6 ; 7-12
2011
1
- 6 ; 7-12
2012
1
- 6 ; 7-12